ÜRETİM YÖNETİMİ - Bilgipark Yazılım

ÜRETİM YÖNETİMİ

ÜRETİM YÖNETİMİ

AtikİM  Atik İmalat Yönetimi

Bir program hayal edin bütün üretim aşamalarını kontrol edebilsin, sizi yormadan stoklarınızı yönetsin, üretim birimlerinizi senkronize etsin, maliyetlerinizi oluştursun, verimliliğinizi artırsın, istediğiniz anda istediğiniz bilgileri size sunabilsin. Şimdi hayal etmeyi bırakıp AtikİM'le tanışın.

AtikİM, farklı üretim sektörlerinde ,farklı üretim aşamalarında işletmelerin ihtiyacı olan çözümleri sunan yeni nesil bir çözüm uygulamasıdır. AtikİM üretim süreçlerinizin her aşamasını hızlı, verimli ve anlaşılır şekilde takip etmenizi sağlar.

Siz de AtikİM İmalat Yönetimi sistemi ile üretim süreçlerinizi dijitalleştirerek bu konforu yaşayın. Tüm üretim süreçlerinizi tek noktadan yönetin, tüm çalışanların sisteme dâhil olmasını sağlayın. İmalat alanında uzman iş analistleri ve yazılım mühendisleri ile geliştirilen dijital mimari sayesinde bir fabrikanın tüm süreçleri birbirine entegre şekilde koordine edilebilmektedir. Geliştirilen iş zekası tüm süreçlerin, operasyonların, insan kaynağının ve makinelerin ergonomik ara yüzlerle yönetilmesini sağlar.

 

Üretimin en temel kaynağı olan Ürün Ağacı hazırlamak işletmeler için en zahmetli ve en kritik aşamadır. AtikİM kolay, hızlı, esnek ve hatasız ürün ağaçları (Reçete) hazırlamanızı, sınırsız kırılımda alt reçeteler oluşturabilmenizi ve oluşturduğunuz reçeteleri üretmeden üretim maliyetlerinizi görmenizi sağlar.

AtikİM'de formül bazlı otomatik reçeteler oluşturabilirsiniz. Reçete maliyetlerinizi ve stok bakiyelerinizi adım adım izleyebilirsiniz. Kolay ve anlaşılır ürün ağacı listesi ile ürün ağaçlarınızı hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz. Parametrik yapısı sayesinde sizi gereksiz tanımlama yükünden kurtarır. İş yükünüzü azaltır, zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Üretim yapan her firmanın üretim süreci farklı iş süreçlerinden oluşabilir. Atikim İmalat Modulü esnek ve kolay uyarlanabilir yapısı ile tüm üretim süreçlerinizi entegre bir yapıda kontrol etmeniz sağlar. Yapay zekâ ürün ağaçlarından aldığı rota ve iş süreçleri bilgisi ile tüm üretim süreçlerinizi bir disiplin içinde yönetir. Entegre yapısı ile stok seviyelerini, üretimdeki siparişlerin durumunu, termin sürelerini, satın alma ihtiyaçlarını, verimlilik kriterlerini kullanıcı dostu ara yüzlerle takip etmenizi olanaklı kılar.

İş Emri Yönetimi

AtikİM İş Emri Yönetimi işletmenizde kargaşaya son vererek birimlerinizi senkronize eder ve üretim süreçlerinin başlangıcından bitişine kadar üretiminizi kontrol altına alır. Bu süreçleri hızlı, etkin ve hatasız olarak yönetebilmenizi sağlar. Kolayca üretim talimatı verebilir, üretim planlarınızı iş emrine dönüştürebilir, otomatik alt iş emri oluşturabilir ve iş emri süreçlerini takip edebilirsiniz.

Pazarlama Departmanından girilen Müşteri Siparişini Üretim İş Emrine dönüştürebilir, Üretim İş Emri'nden Malzeme İhtiyaç Planlaması çalıştırabilir, İş Emri Yönetimiyle reçetenizi iş emrine bağlı olarak özelleştirebilir ve maliyetini anında görebilirsiniz. Ayrıca İş Emirlerinizi parçalayarak üretim süreçlerini ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Mevcut ve özelleştirilebilir gelişmiş raporlama alt yapısıyla ihtiyaçlarınıza göre şekillenen raporlar alabilir, üretim süreçlerini en etkin biçimde şekillendirebilirsiniz.

Rotalama

Atikim İmalat Yönetimi sistemi ürün ağaçlarından aldığı süreç bilgisi ile rotalama yaparak iş emirlerinizin iş istasyonlarına ulaştırılmasını ve iş istasyonlarında veri akışının doğru şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Müşterilerimiz için fiiliyata en yakın şekilde geliştirdiğimiz algoritmik yapı ile her bir iş istasyonunu kendi içerisindeki iş süreçleri bazında yönetebilirsiniz. Yalın üretim felsefesiyle geliştirilen bu dijital mimari sayesinde kanban çekme sistemi kullanılarak malzeme bulundurma maliyetleriniz ve verimlilik kayıplarınız en aza indirgenir.

 

Dönemsel Öngörüye Dayalı Yalın Malzeme Planlama

Yalın imalat prensibiyle çalışan dijital fabrikanızın ana üretim planı sistemde işlenerek dönemlerdeki malzeme ihtiyaç planını rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Satın alma ile entegre çalışan sistem sayesinde satın alma talebi oluşturabilir, istendiğinde ise doğrudan satıcı siparişi sistem üzerinden verebilirsiniz.

İş Emirlerinden Malzeme Gereksinim Planlama

Yukarıda anlatıldığı üzere dönemsel öngörülerinize dayalı genel malzemele ihtiyaç planlaması yapabileceğiniz gibi, iş emrine dönüştürdüğünüz üretim sürecinin ihtiyacı olan malzeme gereksinim planlamasını iş emirlerini baz alarakta oluşturabilirsiniz. 

İş Emirlerinden ve Gereksinim Planlamasından Tedarik Siparişi Oluşturma

Satın Alma Yönetim Sistemi sayesinde sistemdeki siparişlerin ve iş emirlerinin malzeme ihtiyaçları, satıcı sipariş miktarları, kritik stok seviyeleri işlem merkezinde işlenerek satın alma ihtiyaç planı oluşturulur. Ergonomik ara yüz tasarımları ile bu ihtiyaçlar kolayca tedarik siparişi yada satınalma teklifine dönüştürülür.

 

Üretim süreçleri her an değişkenliğe sahip olan yaşayan birer organizasyonlardır. Gelişmiş ERP sistemlerinin sunduğu dijital sistemler ise bu yapıların denetimini ve kontrolünü sağlar. Alanında uzman üretim danışmanları ve yazılım ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka ile üretim süreçlerinin her anı anlık olarak takip edilebilmektedir. Sahadaki insan kaynağından ve makinelerden alınan veriler bir merkezde işlenerek üretim süreçleri her an kontrol altında tutulmaktadır.

İş Emrinden Basit Üretim Tamamlama

İş emrine bağlı üretim süreci tamamlanıp mamülünüzün üretimi tamamlandığında; operasyon, makine ve operatör detaylarına girmeden sistemdeki açık iş emrini basit şekilde kapatabileceğiniz üretim tamamlama seçeneğidir. 

Operasyon-Operatör-Makine Bazlı Üretim Yönetimi

İş emri rotaları ve bu rotalarda gerçekleştirilecek operasyonlar sistem tarafından işlenip ilgili operasyon merkezine iletilerek basit kullanıcı dostu ara yüzlerle operasyon takibinin anlık olarak gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Bu üretim seçeneğimizde, dilerseniz sadece operasyon bazlı dilerseniz hem operasyon hemde operatör ve makine bazında üretim sürecinizi istediğiniz detayda yönetebilirsiniz. Sahadaki makinelerin kapasite dolulukları, duruşları, arızaları her an izlenebilir olması sayesinde verimlilik kayıplarının önüne geçer.

Makineden Veri Alma Endüstri 4.0

Atiker ERP’ nin AScada sistemleriyle üretimdeki makinelerin kontrolü ve yönetimi çok kolay bir hal almaktadır. Sistemde tanımlı makine durum kodları uzman mühendisler tarafından geliştirilen elektronik kartlar vasıtasıyla sürekli olarak veri tabanında işlenmektedir. Çok gelişmiş algoritmalarla işlenen veriler makinelerin anlık takibini yaparak makine verimlilik, performans, duruş, arıza gibi durumlarını anlık olarak raporlamaktadır.

İstasyonlar Arası Stok ve İş Akış Yönetimi

Tamamen yalın üretim ve çekme sistemi prensibiyle geliştirilen özel mimarisiyle Atikim İmalat Yönetimi Sistemi, üretim sahalarında fazla malzeme birikmesine engel olur, işlerin yığılmasını önler, istasyonların anlık malzeme ihtiyaçlarını izleyerek iletişim ağı sayesinde malzemenin hızlı bir şekilde teminini sağlar.

Verimlilik ve Performans Yönetimi

İş istasyonlarından, makinelerden ve operatörlerden alınan veriler esnek raporlama kabiliyetlerine sahip olan kontrol merkezinden işlevsel görüntüleme araçları ile anlaşılabilir halde kullanıcıya sunulmaktadır. Anlık alınan verilerle üretim işletmenizi her an izleyebilirsiniz. Kendinize özel performans kriterleri oluşturabilir, oluşturduğunuz performans kriterleri üzerinden verimlilik ve performansı değerlendirebilirsiniz.

 

Maliyet Oluşturma ve Maliyet Muhasebesi

Üretim süreciniz tamamlandı mamülünüz üretildi, peki mamül maliyetiniz nekadar? Hammadenin stoğa giriş fiyatından fiili mamül maliyetiniz ne kadar? Peki ürün maliyetindeki hammadeyi bugünkü fiyattan dikkate aldığınızda ürün maliyetiniz ne kadar? Tüm bu soruların cevabını Atikİm modülümüzde bulabilirsiniz. Ürün maliyet işlemlerinizi AtikSe Temel Ticari Modülde bulunan Muhasebe kayıtlarınıza tam entegre şekilde otomatik aktarmanın rahatlığını yaşayın.