STOK VE DEPO YÖNETİMİ - Bilgipark Yazılım

STOK VE DEPO YÖNETİMİ

STOK VE DEPO YÖNETİMİ

Stok ve Depo Yönetimi

Bir işletmenin Stok yönetiminde ihtiyaç duyduğu tüm ihtiyaçlarını bir arada barındıran fonksiyonel yapısıyla stok sistemini sorun olmaktan çıkarır. Bir çok özellik ve parametrik altyapısı sayesinde her işletmeye kolayca adapte edilebilir. Bir ürünü birden fazla ölçü birimi ile takip edebilme,  Lot-Parti-Seri takibi, Çoklu Barkod Takibi, El Terminali Entegrasyonu, Kritik Stok Seviyesi, Ürün resimlerini stok kartında saklama ve erişme gibi bir çok özelliği bünyesinde barındırır.

Lokal ya da Farklı Lokasyonlardaki Depoların Yönetimi

Hammadde, Mamül, Hurda, İade gibi işletmenizdeki farklı stoklama alanlarındaki stok trafiğinizi farklı depolar oluşturarak hızlı ve etkin takip edebilirsiniz.

İnşaat ve Taahhüt firmanız varsa ve sahada şantiyelerinizin stok ve depo yönetimini online entegre yapıda takip etmek istiyorsanız AtikER Depo yönetim modülü ile stok ve depo süreçlerinizi yönetebilirsiniz. Depo ve Stok yönetiminizi, depolar arası stok transferleri ve şantiye depo mal kabül işlemlerini bilgisayar üzerinden yada cep telefonu ve tablet ile mobil olarakta gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayar yada Mobil cihazlar ile Stok ve Depo yönetiminde yapabileceklerinizden bazıları....

-Şantiye depolardan merkez satın almaya ihtiyaç talep kaydının oluşturulması,

-Şantiyelerden gelen malzeme taleplerinin, merkez satınalma departmanı tarafından anlık izlenmesi, taleplerin bir havuzda değerlendirilerek ayrı ayrı ya da birleştirilerek tedarikçilerden alınacak teklife ya da direkt tedarik siparişine tek tuşla dönüştürülmesi.

-Merkez satın almanın oluşturduğu tedarikçi siparişinin, şantiye depo tarafından anlık izlenmesi, takibi ve mal kabülü sırasında siparişten tek tuşla alım irsaliye kaydına dönüştürülmesi.

-Merkez ve Şantiyeler yada şantiyeler arasında malzeme transferlerinin gönden depo kaydı ve alan depo onay sistemi ile gerçekleştirilmesi.

Dinamik Stok Yönetimi ile entegre çalışabildiği gibi ayrı olarak da çalışabilen Asorti uygulaması ile farklı özelliklerine göre tek kartta yönettiğiniz stoklarınızın özelliklerine göre paket veya parti içerisindeki miktarlarını tanımlayabilir ve bu sayede ürün giriş veya satış süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz. Ayakkabı işletmeniz var ise Asorti uygulaması ile 1 takımda hangi numaralardan kaç adet olduğunu tanımlayarak, takım ile giriş veya çıkış yaptığınızda stok hareketlerini belirlenen asorti kırılımına göre kolayca oluşturabilirsiniz.

Her işletmenin her daim elinde bir miktar bulundurması gereken stoklar vardır. Bu stoklar her zaman ihtiyaç olunan stoklar olabileceği gibi tedariği zaman alan stoklarda olabilir. Bu durumun tersi de söz konusudur. Bazı stoklarınız için de azami miktarlarınız olabilir. Bu stoklar ise deponuzda yeterli istifleme alanı olmayan veya dönemsel stoklarınız olabilir. Stoklarınızın Minimum ve Maksimum seviyelerini tanımlayarak sisteminizdeki stokları bu aralıkta tutabilirsiniz.

Bazı stoklarınızda ölçü birimleri tedarikçi bazında değişebildiği gibi, aldığınız ölçü birimi ile sarf ettiğiniz veya sattığınız ölçü birimlerinin aynı olmadığı durumlar da oluşabilir. Stok sabit tanımları esnek olarak, her stok kartı için istenilen adette ölçü birimi tanımlamanızı sağlar. Stoklarınız için yapacağınız işlemleri bu ölçü birimleri üzerinden gerçekleştirerek işlemleri kolaylaştırabilir ve raporlarınızı bu ölçü birimleri bazında alabilirsiniz.

Sınırsız sayıda farklı depo tanımlama ve depolar arası transfer yönetim özelliği ile, tüm depo, iç depo, şantiyeler gibi depo ve stok alanlarınızı pratik ve hızlı şekilde yönetebilir, depolar arasındaki malzeme transferlerini pc yada mobil cihazlarla gerçekleştirebiliri, merkezden yada satıcıdan gönderilen malzemeleri farklı lokasyondaki deponuzdan pc yada mobil cihaz üzerinden kal kabül işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Stoklarınızı farklı tedarikçilerden farklı tedarik süreleri ile temin edebiliyor olabilirsiniz. Çoklu satıcı takibi ile hangi ürünü hangi tedarikçilerden aldığınızı ve tedarik sürelerini takip etmenizi sağlar. Stok bazında tedarikçi detayı ile son alış ve ortalama alış fiyatlarını görerek satınalma analizlerinizi kontrol edebilirsiniz. Gereksinim planlama çalıştırdığınızda da ihtiyaç duyulan stoklar için tanımlanan satıcılara kolaylıkla teklif veya sipariş oluşturabilirsiniz.

Şüphesiz ki tüm işletmeler belirli periyotlarda mevcut stokları için bilgisayar bakiyesi ile fiili bakiye arasında farklılıklar oluştu ise, bu farkları sıfırlamak amacı ile sayım yaparlar. Sayım Modülü altında yer alan sayım girişleri ekranı stok sayımlarınızı manuel olarak girmenizi, excellden sayımları aktarmanızı veya barkod sistemi kullanılıyor ise barkod okuyucular ile sayım yapmanızı sağlar. Bunlara ek olarak, el terminali ile de sayım girişleri yapılabilir. Girilen sayım kayıtlarına göre sayım işleme ekranından sayım eksiği ve sayım fazlası fişlerini oluşturabilirsiniz.

Stok tanımlamaları yapmanızı ve stok yönetiminin alt yapısını hazırlamanızı sağlar. Stok sabit bilgilerini, rapor kodlarını, ölçü birimlerini tanımlayarak etkin bir envanter yönetimi için istediğiniz alt yapıyı oluşturabilirsiniz. Stok kartlarınızı manuel olarak açabileceğiniz gibi, Excell'de hazırladığınız stok listelerinizi programa aktarabilir veya Stok Matik uygulaması ile belirlenen şablon ve özelliklere göre otomatik stok kartlarınızı açabilirsiniz.

Hızlı ve hatasız veri girişinin unsurlarından biri de barkodlu sistemlerdir. Stoklarınıza ait barkodları tanımlayarak, istediğiniz format ve şekillerde stoklarınız için barkod dizaynları oluşturabilir ve ürünlerinizi etiketleyebilirsiniz. Oluşturulan barkodlar ile tüm stok işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz.

Doğru maliyet yönetimi için belirli dönemlerde stok maliyetlerinin hesaplanması ve satılan mal maliyetlerinin ve envanter tutarlarının hesaplanan bu maliyet fiyatlarına göre yapılması gerekmektedir. Bu işlemler için oluşturulan maliyetlendirme altyapısı, belge tipi bazında hangi belgelerin maliyet hesabına dahil tutulup, tutulmayacağını belirlemenizi sağlar. Ayrıca, tüm stoklarınız için aynı maliyet hesaplama yöntemini kullanabileceğiniz gibi, stok bazında da ayrı ayrı maliyet yöntemleri seçebilirsiniz.

Bazı işletmelerin ürettiği veya pazarladığı ürünlerden bazıları aynı ürün olmalarına rağmen bir veya birden çok özelliğinden dolayı birbirinden ayrışır. Bu durumda işletmenin her ürün için ayrı stok kartları oluşturması gerekir. Dinamik Stok Yönetimi bu türdeki ürünleriniz için ayrı ayrı stok kartları açmak yerine tek bir stok kartı altında 5 kırılıma kadar özellik tanımlaması yapmanızı ve tüm bu ürünleri tek bir stok kartında takip etmenizi sağlar. Özellikle konfeksiyon işletmesi iseniz aynı ürünün tüm renkleri ve bedenleri için ayrı stok kartları açmak yerine tek bir stok kartı açarak Dinamik Stok Yönetimi ile ürünlerinizi yönetebilirsiniz.

Makine üretimi veya katma değeri yüksek ürünlerin üretimini veya satışını yapan işletmelerde izlenebilirlik takibi önem kazanmaktadır. Lot / Parti / Seri Takibi tüm ürünleriniz için izlenebilirlik ve parça bazında takip yapmanızı sağlar. Lot Parti Seri uygulamasında tüm detaylar aynı anda kullanılabileceği gibi ayrı olarak da kullanılabilir. Hangi stoklarınızı Lot, hangi stoklarınızı Parti, hangi stoklarınızı Seri detayı ile takip edeceğenizi stok bazında stok kartında tanımlayabilirsiniz.